Kako se po novem ravnati pri mašah?

Nedelja Dobrega pastirja in svetovni molitveni dan za duhovne poklice je danes, začeli pa smo tudi Marijin mesec maj. Marija je pred binkoštmi povezovala apostole in molila z njimi. Tudi danes v njej gledamo mater in kraljico duhovnikov. Z njo in po njej bomo laže izprosili novih duhovnih poklicev in pod njenim zavetjem bodo duhovniki mogli ostati zvesti Dobremu pastirju, ki jim daje delež svojega duhovništva.

Pred nami pa je obdobje, ko bomo spet mogli skupaj obhajati sv. maše in pri njih sodelovati. Tega se vsi veselimo. Vendar pa ukrepi, ki to spremljajo, prinašajo nove skrbi zlasti župniku, ki je odgovoren, da se uveljavijo v praksi. Ne bo tako kot prej. Virus je še vedno prisoten in moramo skrbeti, da ga ne bi kdo v cerkvi prenesel na drugega. Navodila škofov je potrebno uresničiti v konkretnih razmerah in možnostih določene cerkve. Zato se želim ustaviti ob teh določilih in kako jih bomo izvajali pri nas.

Ljudje, ki že čutijo znake obolenja dihal (hujši nahod, kašelj, vročina), naj ne prihajajo v cerkev. Tudi sicer se starejšim ljudem in tistim s kroničnimi boleznimi priporoča, naj še zlasti ob nedeljah ostanejo doma in spremljajo mašo preko medijev, saj je to za njih bolj varno. Bolj primerna jim je maša kdaj med tednom, ko je manj ljudi. V tem obdobju vsaka maša med tednom velja za izpolnitev nedeljske maše.

V naslednjem obdobju je v cerkvi obvezna uporaba zaščitne maske (ali vsaj z ruto ali šalom zakriti usta in nos), ki si jo priskrbi vsak sam in jo namesti pred vstopom v cerkev. Obvezno je tudi razkuževanje rok. Vrata bodo 15 minut pred mašo odprta, da se ne bo potrebno dotikati kljuk. Tudi sicer se v cerkvi z rokami čim manj dotikajte klopi in drugih predmetov.

V cerkvi mora biti tudi obvezna razdalja med ljudmi vsaj 1,5 m, zato bo možno število ljudi v cerkvi veliko manjše. Vsaka druga klop bo ostala prazna in bo zaprta, tako da bo npr. v cerkvi sv. Mihaela na Blokah v klopeh zgolj 32 ljudi (v eno klop dve osebi, med klopmi ena prazna) v ostalih pa toliko manj. Uporabite tudi stole, ki bodo pripravljeni. Obvezna razdalja ne velja za osebe istega gospodinjstva. Zato priporočam, da družine prihajate k isti maši in ste v cerkvi skupaj v isti klopi. Tako bo možna udeležba nekaj več ljudi.

Obhajilo se lahko prejme samo na roko. Prejemnik šele pred zaužitjem hostije odmakne masko z ust in jo nato spet namesti nazaj. Majhnih otrok sedaj ne pokrižamo, oz. jih pokrižam brez dotika. Tudi ob prihajanju k obhajilu se mora držati razdalja, zato ne vstanite vsi naenkrat, ampak najprej prva vrsta in nato naprej. Tudi ob prihajanju v cerkev in odhajanju iz nje mora biti razdalja, zato spet pojdite najprej tisti, ki ste bližje vrat, drugi še malo počakajte.

Darov za cerkev tudi ne bomo pobirali v puščico, ampak bo nabiralnik pri vratih in oddajte dar takoj ob prihodu v cerkev še pred razkuževanjem rok. Tako lahko oddaste tudi namenjeni dar za cerkev namesto minulih nedelj.

Žegnanj zaenkrat še ne bo, ker jih pod temi pogoji v majhnih cerkvah ni smiselno imeti.

S potrpežljivostjo pojdimo naprej skozi ta čas preizkušnje z zaupanjem, da nas vodi Božja modrost, če ji le hočemo slediti. Marija nam je pri tem največji zgled. Ob tako čudovitem pozdravu angela ob oznanjenju. »Milosti polna, Gospod je s teboj!«, bi lahko pričakovala povsem drugačno življenjsko pot. Pa se ji je kmalu dopolnil čas poroda na tujem z zavetjem v hlevu, kmalu beg pred vladarjem, ki je hotel otroka umoriti, pa izgubljen pri dvanajstih letih, v času javnega delovanja ostane v ozadju. Ali ne bi vsak od nas že zdavnaj rekel: »Dosti je. Jaz se tega ne grem več!« Ona pa vztraja pod križem zvesta obljubi: »Zgodi se mi po tvoji besedi« veruje besedam angela: »On bo velik in sin najvišjega«, kar je dokončno potrdilo velikonočno vstajenje.