Kako bo s svetimi mašami za božične praznike?

Kot najbrž že veste je po posredovanju nadškofa Stanislav Zoreta pri vladi prišlo do rahlega zrahljanja ukrepov v boju proti covid. Tako sedaj velja, da je lahko v cerkvi istočasno samo 1 človek (ali kolikor je članov enega gospodinjstva – vsi člani skupaj štejejo za enega) na 30m2, to glede na površino posameznih cerkva pomeni, da je lahko v župnijski cerkvi na Blokah lahko le 12 ljudi (če so iz različnih gospodinjstev), pri Sv. Trojici 10 in pri Sv. Vidu 8 ljudi (skupaj z mašnikom).

V naši škofiji so se zato do nadaljnjega odločili, da ob nedeljah in praznikih še ne bo maš z ljudstvom. Maše ob delavniških dnevih bodo z ljudstvom in sicer v takšni omejiti števila prisotnih vernikov, kot je navedeno zgoraj. Prednost pri prisostvovanju pri maši imajo tisti, ki so dali za mašo.

Na sveti večer bom zato sam daroval mašo ob 18. uri v župnijski kapeli na Blokah. Na sam božični dan bodo maše tako, kot je v oznanilih, vendar brez ljudstva. Cerkev bo sicer med mašo odprta.

Vem, da je vse skupaj težko razumeti, zakaj takšni predpisi. Težko je nekoga pustiti pred vrati, češ da nas je že preveč. Prav zaradi tega je mora bolje, da kar vsi ostanete doma in letos obhajamo praznike na drugačen način: v družinski molitvi, v spremljanju maš prek elektronskih povezav.

Vsekakor pa bodo v božičnem času cerkve odprte za osebni obisk, za ogled jaslic, za molitev, za prejem obhajila ob nedeljah in na božič.

Sam bi rekel, da vzemimo to, kar nam je dano!

Priložnost bo tudi za spoved še pred božičem. Od svete maše ne moremo imeti kakšnih velikih sadov, če že dolgo nismo bili pri sveti spovedi in smo postali navajeni na greh, ali pa ga opravičujemo, če mislimo, da ni nič greh. Zato toliko bolj izkoristimo to, kar nam je omogočeno.